RailReed

Blogi

RR-i  kliendipäev Tallinna Rahvaülikoolis
Railreedil oli tähtis päev, esimene otsekohtumine klientidega.
Möödunud laupäev oli meie tiimi jaoks kõike muud kui vaikne. Pakkisime oma asjad, oskused ja kodinad, ning sõitsime kokku Tallinnasse, et kohtuda sealse rahvaülikooli telgedel kudumise edasijõudnute grupiga. Neid oli koos juhendajaga 5. Nendega liitusid kaks Soomes elavat jaapanlast, härra Hiroyoshi, kes on tööstusdisainer ja õpetaja, ning tema rõivadisainerist naine proua Kaori. Nad tulid koos ülilaheda omaleiutatud (ja patenteeritud) kaoriteljega, mida nad on müünud peamiselt Jaapanis. Railreedi nägid ja katsusid nad Mardilaadal, ning on sellest ajast meie tegemisi jälginud.
Meie rõõmuks tuli kohale ka Veinika Västrik, kes on OÜ Kangaspuu omanik ning telgedel kudumise juhendaja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis.

Kliendipäeva toimumiseks olid kudujad saanud juba railreediga kudumist proovida, kuna meie eesmärk oli lisaks oma toote tutvustamisele ja inspireerimisele (ehk reklaamile), saada neilt tagasisidet. Tahtsime nende kohta kõike teada, ja veel rohkem tahtsime teada, mida nad arvavad leiutisest.
Omalt poolt näitasime neile kõiki Railreedi võimalusi, Kadi andis ülevaate meie tegevusest, progressist ning tulevikuplaanidest. Marta (kes on Railreedi tiimi muutuste tuules meie kõige uuem liige, ning varustab meid imeilusate kangastega) jagas oma kogemust ning õptitut, Anneli näitas RR-i kangast tehtud tooteid ja rääkis põgusalt, millega tuleb arvestada rõivakangast planeerides, kududes ning eset õmmeldes.
Kaoriteljel oli ka juba RR uuem ja parem mudel! Sest kuigi blogis on mõnda aega olnud vaikus, on selle vaikuse varjus käinud pidev tootearendustorm, mille vilju me lõpuks soastada saime:) juhhei!

Kuna Kuldsetel kudujatel oli üleval väiksemat sorti tikutopsitelg (sest see oli NII PISIKE), on nüüd selge ka see, et RR sobib väiksemat mõõtu kangastelgedele.

Kudujatele meeldisid Railreedi võimalused, nad rõhutasid seda, et see annab ka algajatele võimalused katsetada ja saada lihtsate sidustega erinevaid tulemusi. Edasijõudnutele annab see uutmoodi hingamise ja vabaduse. Ära märgiti ka railreedi imeline innovatiivsus - uuendus erialas ja tehnikas, kus keegi pole enam mõelnudki midagi muuta. Saime nippe toote parendamiseks ning infovoldiku täiustamiseks, ning loomulikult ka tellimuse:)
Neile meeldisid ka meie valmisesemed, sallid ja eriti jakk oma Marta kootud `väga erilise tundega ja maalilisest` (Kaori sõnad, ning meie tiim liitub selle kiitusega) kanga ja huvitava lõikelise lahendusega.

Meie rõõmustame!

pilte meie toredast päevast saate vaadata Railreedi FB lehelt


7ndal aprillil on ETVs ka Ajujahi 2016 hooaja esimene saade. Vaadake ja hoidke meile pöialt!RailReed ajujahil, kolmas voor 30.01
Käisime 30ndal jaanuaril Ajujahi kolmandal voorul jõudu katsumas. Selgusid 7 edasi- ja pääsejat, kes ühtlasi said passi saatesse..
Selja taga on pealinn, on Tallinn, on pikk nii pikk laupäev ja uus jõukatsumine 30ne tiimi vahel. Möödas on see kuulsusetu hetk, mil tiim RailReed pani mängu kogu oma otsusekindluse ja tahtejõu, ja veetis ootamatult igava ja ootamist täis päeva läikivas SEB majas. Kadi jaoks ilmselt oli see kõik pisut pingelisem, sest nagu ikka, võttis tema esitluse raske koorma enda kanda. Meie aga võime pakkuda 5 erinevat moodust ajaveetmiseks.
Söö kommi
Tee jumping-jacki võistlus (tead küll, see hüppamine harki-kokku, käed tööle, üks kaks kolm neli). Plaksuga, on teistel ka põnevam (tervitused Sawsackile ja Laurile, Anneli võitis, aitäh)
Söö kõrsikuid
Joo halba kohvi, isegi kui piima pole
Joo halba kohvi isegi kui sa ei taha
Avasta, et kohvimasin teeb ka cappuccinot (hint-hint, piimaga kohv)
Mängi kaasvõistlejatega seltskonnamänge
Logista kaasvõistleja toodet (aitäh Veneerium ja halukaarik)
Lõpuks, kui asi juba hull on, tee tiimikaaslasega võistlus, kes SEB pastaka kiiremini tühjaks sirgeldab
Õnneks veetis Kadi aega asjalikumalt, ning sõlmis kasulikke tutvusi ja kontakte, et meie RR tootmine mõistlikumaks, kiiremaks ja kaasaegsemaks muuta.

Selgus ka uus ja avastamata teljetarvik- sipsik. Palkehitaja suust kuuled sa tõde (tervitused Logpickerile ja Tarmole). Lühikese vaimustuspuhangu ja selgitamise järel tuli välja, et tegu on süstikuga. Aga tõde ei jää kaugele- nagu Kadi ütles, tabav hellitusnimi süstikule: lõng peas ja sahmib edasi tagasi...

Vahepeale jäi sujuvalt ka meie kiire ja otsustav esitlus ja hunnikute viisi lolli nalja.
Kas see oli piisav, et viia meid edasi televiisori sisse ja uhke 7 sekka?…
Saate teada aprillis, kui keerate teleka õigel hetkel lahti ning vaatate Ajujahi uue hooaja esimest saadet. Ärge muretsege, meil on piisavalt sotsiaalmeediat, et teid selle hetke saabumisega kursis hoida.
Seniks – olge terved ja loovad ning visake aeg-ajalt pilk meie koduleheküljele. Tellige suga või paar.

Tiim RailReed

Telgitagused põnevused
Viskleme Ajujahi koolitajate turmtules

RailReedi telgitagustes toimub asju ja sünnib põnevusi.

Nädalavahetus möödus jälle tuisuses lumises päälinnas. Koolitusime Ajujahi uueks vooruks. Harjutasime esitlust, rookisime suurepärase juhendaja Gleb Maltsevi juhendamisel nii sisust kui vormist välja üleliigse, ja selle, mis alles jäi, mõtlesime ning töötasime põhjalikult läbi. Mida ja miks me teeme, kellele me seda teeme ja miks see kellelegi peaks korda minema. Why should i give a god damn f--k (tsitaadi lõpp) ?!. Nii oligi. Auditooriumi ees käis ringi erakordselt nägus mees, kes nõudis tiimide esitlusi kuulates erakordselt valjul häälel ja erakordse nunnu eesti aktsendiga Miks. Teda. Peaks. Huvitama?!!.. (khm tegelikult ta ütles kottima, aga Kadile ei meeldi see sõna, ja ma ei vaidle vastu).
Karm armastus. Ja väga hea avaliku esinemise koolitus. Muidugi võite enda humoriseerimiseks ette kujutada ruumitäit uniseid, natuke külmast ja talvisest pimedusest kõhetunud eestlasi, keda emotsionaalne (eiteagimisrahvusest, dr google vedas alt) ja valjuhäälne nõudlik härra oma tunnetest ja taustast rääkima üritab panna. Ja hommikune kohv polnud veel kohale jõudnud..

Pidasime vastu ja töötasime laupäeval uue vooru esitluse kallal, ning paar tundi kuulasime Christina Forsgardi (Netprofile PR looja, turunduskonsultant) lugusid sellest, kuidas olla KUUUUM (ehk Marketing and Public Relations for StartUps). Lõpuks, millalgi pärast kella 6 õhtul võtsime suuna Kadi ateljeesse, et seal kangastelje kõrval õllevalgel tööd edasi teha. Pühapäev oli puhas esitluste harjutamine ja karm 1o1 kriitika.

Oli kaks väga intensiivset ja töist päeva, ja kui ma olengi seda juba varem öelnud, siis nüüd me teame paremini.

Esmaspäev oli minul vähemalt nii sinine kui sinine, nagu traktoriga oleks üle sõidetud. Aga juba toibun ja muretsen, mida laupäeval selga panna. Hoidke meile pöialt!


Anneli


Raha: nii lähedal, nii kaugel.
Koolitusel pangahoones
Istun uhkes SEB peamaja klaaskarbis, imen pabertopsist kehva masinakohvi ja kuulan uinutavat juttu crowdsourcingust. Need kaks kommi, mille ma vaikust alistades endale sisse krabistasin, ei aidanud. Küll aga käib vilgas tootearendus paberil. Nii minul kui Kadil. Töötame toote ja tootesaaduse arendamise kallal. ... Möödas on järjekorde team Railreedi ajujahinädalavahetus. Sedapuhku (kas eesti keel pole mitte mahlakas ja mõnus, tõlgi seda mr Tõlkija ha-haa!) Tallinnas. Silmamunasidkülmutavas tuulises lumises päälinnas. Kohal olime mittetäielikus koosseisus Kadi, Marilyn, Juula ja mina. Saime targemaks USA turule sisenemise ja ülalnimetet crowdsourcingu osas, ning pühapäev oli reserveeritud brändi loomisele. 23-24 ootab meid uus koolitusnädalavahetus, mis on sissejuhatuseks 30ndal toimuvale uuele voorule, mil vaprast 30st jääb uhke 7. Üritan ahjukartulitega piiri pidada, sest käeulatuses on reaalne oht televiisoripurki sattuda. Päeva küsimus: kui Railreed oleks inimene, siis kes ja milline ta oleks? Kas naine v mees? Noor v vana? Uljas ja uhke v nooblilt nupukas?

Anneli

Saksamaal
Näituse avamisele galeriis Trofejas tuli ka Beate! Esimene inimene Saksamaal, kes ostis RailReedi


Suur rõõm! Nägin esimest tekstiili, mis kootud RailReediga väljaspool kodumaad. Innovatiivne kuduja Beate Stürmer näitas kahte kaasavõetud proovitükki. Beate on just selline inimene, kes sobib leiutiste saadikuks: ta usub sellesse, et jagades lähevad asjad paremaks. Temaga vestlemine andis mitu uut ideed.

 
tekst: Kadi, pildid: Marilyn
Televisioonis
ETV hommikuprogrammis


Käsime Ajujahi reklaami tõttu Terevisioonis. Kõigepealt oli kohvi ja puuderdamine. Marilyniga tegeles ilmselt kogenum töötaja, kuulsin kuidas kõrvaltoolis käis sundimatu vestlus: kas te koolutate ripsmeid, mida te tavaliselt kasutate. Mulle pandi lakki ka pähe, et mul juuksed hirmust püsti ei tõuseks. Kui me üksteisele otsa vaatasime, siis oli naljakas: teletuled nõuavad roosasid huuli ja paksu meigikihti näol. Saatejuhid läksid saadet tegema, puuderdamistuppa tuli mees, kes osutus bassimeheks. Kasutasin juhust, et küsida, millised on bassikeeled ja et kas neid saaks soapiidena kasutada. Näitasime muusikule suga ja rääkisime kuidas kududes saab mustreid muuta. Vestluspartner pakkus, et Silver Sepp saaks kindlasti RailReedi ka pillina kasutada.  Kui tuppa tuli bändikaaslane, siis bassimees ütles: Näe, kuduja saab sellega teha mustreid REAALAJAS. Nüüd on meil siis juba mitu loosungit: Müüme soa BEETAVERSIOONI (selle termini pakkus Matis ekspordikoolituselt, kui seletasin, et soa tootearendus veel käib).
Ajujahi treeningpäev
RailReedi tiim käis koolitusel. Anneli Arro jagab mõtteid.
Kell on palju, aga ei saa rahu, veri vemmeldab umbes 3 üleliigsest kohvist ja hasardist. Käisime täna tiimiga Tallinnas Ajujahi pitchingu koolitusel. Eesti keeles on tegu esitlusega, ma ei teagi miks pitching nii populaarseks sõnaks saanud on. Kõlab jõulisemalt vist. Nagu peksmine või poks või muidu millegi asjaliku ja agressiivse tegemine. Pitch on 3 minutit, mille jooksul sa pead oma idee/toote/teenuse (võimalikele investoritele) maha müüma. Tähtis on hoida fookust, esitada peamised faktid, olla arusaadav ja konkreetne. Ja muidugi huvitav. Ilmselgelt kõik, milles meie tiim tugev on.
Lisaks soovitati mõelda, kas esitlus läbib ``vanaema testi`` ehk - kas vanaema saab aru, millest sa räägid. Selle üle meie muidugi rõõmustasime. Kui üldse keegi, siis vanaemad ikka saavad aru, millest jutt, kui lauses on suga, kangasteljed ja lõimed. Äpiarendajad ilmselt on pigis.
Uus voor on 28ndal novembril, mil 100st ideest pääseb edasi 30.
Päev oli tihe ja huvitav, saime omakeskis mõelda ning gruppides esitlusi harjutada. Kuulsime teiste ideid ja saime enda oma kõvasti välja öeda (mille järel sigines ruumi veidi aega kestev vaikus). Lisaks selgus, et Kadi väide, et ta oli ainuke, kellel polnud äppi (või et ta oli kõige vanem), oli enneaegne, ega põhinenud faktidel.
Pärast päeva lõppu käisime Kadi ateljees. Kohas, kus toimub asju. Ja kus on. Asju. Ja terminaator-kangastelg. See on üks ägedamaid tootearendusi, mis ma viimasel ajal näinud olen (lisaks railreedile, muidugi). Ma ei hakka pikemalt seletama, aga võite ette kujutada, kui kangasteljed ja terminaator saaksid lapse. Ja see laps oleks Kadi ateljees (ja kuulaks sõna).
Ootame põnevusega juba uut vooru 28ndal novembril, kus 100st ideest nopitakse välja 30. Minul on küll vererõhk laes.
Hoidke pöialt!
Tervitustega
Anneli
Artikkel Soome ajakirjas
Soome tekstiiliõpetajate ajakirjas ilmus lugu
Tekstiilivalla mõjutajad Päivi Fernström ja Päikki Priha käisid mul ateljees külas. Sellest sündis artikkel ajakirja Tekstiiliopettaja 4/2015. Lugu kannab nime Kangakudumisse uusi ideid ja kirjeldab tõetruult RailReedi leiutusprotsessi.
Foto autor Raija Jokinen.
Meie meeskond
11.11 kell 11 algas Ajujahi RailReedi tiimi maailma esimene kohtumine Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonnas.Kutsusin tiimi Juula, kes on juba kudunud RailReediga kummastav-kauneid jaapanlikke tekstiile, mille pilte ka siinsel kodulehel näeb. Anneli panus tiimi hakkab olema imelike kujuga kangaste tõlkimine kantavaks rõivaesemeks ja lugude jutustamine. Siim on insener, kes suudab kõneleda viisil, et kõik aru saavad ja aidata nii, et abi on kerge vastu võtta. Tõnis on kiirreageerija, kes haarab probleemide olemuse lennult ja suudab tulistada teostatavaid lahendusi. Marilyn on videokunstnik ja graafik, kes hoiab meisterlikult fookust teravana, ja süsteeme hallatavana kui leiutaja Kadi triivib oma leiutajamõtetesse.
21. novembril osaleme Ajujahi pitchimis-koolitusel: kuidas esinemisminutisse mahutada piisavalt tähendust ja emotsiooni, et meelde jääda.

RailReed Mardilaadal

Tänavusel Mardilaadal said soovijad proovida RailReediga kudumist.

Mardilaadal Saku Suurhallis sai RailReediga  kududa oü Kangaspuu boksis Veinika Västriku juhendamisel. Suga oli kinnitatud Toika kangastelgedele. Kudujad kasutasid julgelt soa võimalusi. RailReediga saab lõimegruppe kudumise käigus isegi pöörata ja palmitseda.

EST