RailReed

Blogi

Ettevõtluskonkurss Ajujaht, ehk kuidas me kogu rahva ees teljetarvikut aretasime.
Artikkel Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Teatajasse.
Olen leiutaja, kellel sahtlis ja töölaual alati mitu projekti. Kui möödunud sügisel sõbra õhutusel osalesin üritusel Naised võtavad garaaži üle oma reguleeritava tihedusega kangasoaga RailReed, ei osanud küll aimata, et avantüür päädib jõudmisega kolmesaja kandidaadi seast seitsme parima hulka, võistlejate valdav enamik siiski moodsate tehnoloogiate vallast, mitte tuhandeaastaste töövahendite uuendajad.

Olen leiutaja, kellel sahtlis ja töölaual alati mitu projekti. Kui möödunud sügisel sõbra õhutusel osalesin üritusel Naised võtavad garaaži üle oma reguleeritava tihedusega kangasoaga RailReed, ei osanud küll aimata, et avantüür päädib jõudmisega kolmesaja kandidaadi seast seitsme parima hulka, võistlejate valdav enamik siiski moodsate tehnoloogiate vallast, mitte tuhandeaastaste töövahendite uuendajad.

Tiim

Moodustasin meeskonna, kuhu kutsusin erineva kunsti- ja käsitöötaustaga (noori) inimesi, keda olen imetlenud. Juula Pärdi ja Marta Tuulberg Tartu Kõrgemast Kunstikoolist panustasid RailReedi võimaluste avamisele kangastelgede taga, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia vilistlane Anneli Arro, kelle kirjutamisoskus nii eesti kui inglise keeles on mind inspireerinud, ja kes hoolitses nii sotsiaalmeedia postituste eest kui ka rõivadisainerina RailReediga kootud kangaste muutmisel kantavateks esemeteks. Graafik ja videokunstnik Marilyn Piirsalu, kelle fotografeerimisoskus ja stiilitaju sai rakenduse RailReedi visuaalse identiteedi loomisel ja kelle süsteemsus aitas hoida fookust, kui leiutaja Kadil kippus see kaduma. Sepp Tõnis Luik oli abiks tootearenduslikes küsimustes ja rakiste ehitamisel. Ajujahi poolt anti meile mentoriks psühholoogiataustaga Elise Sass, kellel väga ulatuslik kogemus start-uppidega tegelemisel.

Ajujaht kui protsess

kujutas endast intensiivsete koolituste seeriat, kus käsitleti nii tooteideede esitlust, ettevõtlust, investorite kaasamist ja sadat muud inspireerivat ja ettevõtlust toetavat teemat. Kui üllatuslikult jõudsime seitsme parima hulka, kaasnes ka nõue anda iga kahe nädala tagant aru tiimi arengutest.

Meie äriidee oli müüda leidlikke teljetöövahendeid käsitelgedel kudujatele (hobikäsitöölistele) terves maailmas ning pakkuda ka koolitusi. Tänu artiklitele, mis ilmusid nii Skandinaavia suuremas käsitööajakirjas Vävmagasinet kui ka Soome TAITOs ja veebikeskkonnas The Weave Shed, saime tellimusi Saksamaast Austraaliani, ostjate hulgas ka kaks Soome ja üks Suurbritannia ülikool. Algus tundus paljutõotav, ent siis saabus müügis seisak. Kui nüüd meenutada, mida meile õpetati, siis olime jõudnud kõikide startuppidele omaselt sellesse arengufaasi, kus edasine hüpe eeldanuks suuremat investeeringut, kui meie põlve otsas ja muu töö kõrvalt valmistatud suga ja promo seda võimaldasid.

Tutvus Ajujahi võttemeeskonnaga ja osalemine telesaate valmimises oli ülimalt vahva kogemus. Suureks abiks oli Hille Ahun-Vaarpuu, kelle kangakudumisgrupist Tallinna Rahvaülikoolis said osalejad saates, kus pidime demonstreerima, kuidas meie meeskond läheneb klientidele. Tänaseks on Eestis RailReedi ostnud Haapsalu Kutsehariduskeskus, Tallinna Rahvaülikool, Tartu Kõrgem Kunstikool ja Kopli Ametikool. Plaanime korraldada nende koolide õpilastele konkursi, et RailReedi innovatiivsed võimalused kangastruktuuride ja mustrite loomisel saaksid laiemalt tuntuks. Augustis korraldame teljehäkkerite workshopi Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, kus osalejaid juba Eestist, Leedust, Saksamaalt, Iisraelist.

Kokkuvõttes saime kogemuse leiutise tootestamisest, tähelepanu käsitöövaldkonnale, aimdust sellest, kui intensiivselt tuleb tegeleda oma idee tutvustamisega, absoluutselt KOGU AEG tuleb taguda trummi ja kuidas seda teha märksõnadega, mis sihtgruppi kõnetavad. Hindamatu oli kogemus tööst meeskonnana. Käsitöövaldkonna ideel on sellistel konkurssidel šanssi nii kaugele jõuda, kui on ette näidata innovatiivne toode, juba olemasolevad kliendid ka väljaspool Eestit ja intensiivne töö sihtgrupi soovide ja ootustega. See, millest mul tiimi liidrina puudu jäi oli AMBITSIOON, mis oleks väljendunud rahanumbrites, jäin liiga realistlikuks (traditsioonidele toetuvas valdkonnas ei pruugi tegija nii kiiresti kui Ajujahi formaat nõuab, uutele ideedele soojeneda).

Aga ega mul enda arust auahnust vähe ole, praegu kujutlen, et RailReedi võimalused kududa varieeruva laiuse ja tihedusega materjale võiksid leida väljundi meditsiinis (kuulasin just ettekannet, kuidas 1801. aastal leiutatud žakardmasinal, mille võimalusi luua mitmekihilisi materjale on tänapäeval väljund doonororganite valmistamisel) või tehnoloogias, kus elementide lähenemine ja kaugenemine üksteisest võib tekitada magnetvälja muutusi...

 

Kadi PajupuuRR-i  kliendipäev Tallinna Rahvaülikoolis
Railreedil oli tähtis päev, esimene otsekohtumine klientidega.
Möödunud laupäev oli meie tiimi jaoks kõike muud kui vaikne. Pakkisime oma asjad, oskused ja kodinad, ning sõitsime kokku Tallinnasse, et kohtuda sealse rahvaülikooli telgedel kudumise edasijõudnute grupiga. Neid oli koos juhendajaga 5. Nendega liitusid kaks Soomes elavat jaapanlast, härra Hiroyoshi, kes on tööstusdisainer ja õpetaja, ning tema rõivadisainerist naine proua Kaori. Nad tulid koos ülilaheda omaleiutatud (ja patenteeritud) kaoriteljega, mida nad on müünud peamiselt Jaapanis. Railreedi nägid ja katsusid nad Mardilaadal, ning on sellest ajast meie tegemisi jälginud.
Meie rõõmuks tuli kohale ka Veinika Västrik, kes on OÜ Kangaspuu omanik ning telgedel kudumise juhendaja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis.

Kliendipäeva toimumiseks olid kudujad saanud juba railreediga kudumist proovida, kuna meie eesmärk oli lisaks oma toote tutvustamisele ja inspireerimisele (ehk reklaamile), saada neilt tagasisidet. Tahtsime nende kohta kõike teada, ja veel rohkem tahtsime teada, mida nad arvavad leiutisest.
Omalt poolt näitasime neile kõiki Railreedi võimalusi, Kadi andis ülevaate meie tegevusest, progressist ning tulevikuplaanidest. Marta (kes on Railreedi tiimi muutuste tuules meie kõige uuem liige, ning varustab meid imeilusate kangastega) jagas oma kogemust ning õptitut, Anneli näitas RR-i kangast tehtud tooteid ja rääkis põgusalt, millega tuleb arvestada rõivakangast planeerides, kududes ning eset õmmeldes.
Kaoriteljel oli ka juba RR uuem ja parem mudel! Sest kuigi blogis on mõnda aega olnud vaikus, on selle vaikuse varjus käinud pidev tootearendustorm, mille vilju me lõpuks soastada saime:) juhhei!

Kuna Kuldsetel kudujatel oli üleval väiksemat sorti tikutopsitelg (sest see oli NII PISIKE), on nüüd selge ka see, et RR sobib väiksemat mõõtu kangastelgedele.

Kudujatele meeldisid Railreedi võimalused, nad rõhutasid seda, et see annab ka algajatele võimalused katsetada ja saada lihtsate sidustega erinevaid tulemusi. Edasijõudnutele annab see uutmoodi hingamise ja vabaduse. Ära märgiti ka railreedi imeline innovatiivsus - uuendus erialas ja tehnikas, kus keegi pole enam mõelnudki midagi muuta. Saime nippe toote parendamiseks ning infovoldiku täiustamiseks, ning loomulikult ka tellimuse:)
Neile meeldisid ka meie valmisesemed, sallid ja eriti jakk oma Marta kootud `väga erilise tundega ja maalilisest` (Kaori sõnad, ning meie tiim liitub selle kiitusega) kanga ja huvitava lõikelise lahendusega.

Meie rõõmustame!

pilte meie toredast päevast saate vaadata Railreedi FB lehelt


7ndal aprillil on ETVs ka Ajujahi 2016 hooaja esimene saade. Vaadake ja hoidke meile pöialt!Hacking Tradition Vilniuses

28. veebruarist 1. märtsini olime Vilniuse galeriis Artifex näitust püstitamas. Hacking Tradition on avatud 1-19. märtsini 2016.

Näitusel on RailReediga kootud objektid ja videod. 
RailReed ajujahil, kolmas voor 30.01
Käisime 30ndal jaanuaril Ajujahi kolmandal voorul jõudu katsumas. Selgusid 7 edasi- ja pääsejat, kes ühtlasi said passi saatesse..
Selja taga on pealinn, on Tallinn, on pikk nii pikk laupäev ja uus jõukatsumine 30ne tiimi vahel. Möödas on see kuulsusetu hetk, mil tiim RailReed pani mängu kogu oma otsusekindluse ja tahtejõu, ja veetis ootamatult igava ja ootamist täis päeva läikivas SEB majas. Kadi jaoks ilmselt oli see kõik pisut pingelisem, sest nagu ikka, võttis tema esitluse raske koorma enda kanda. Meie aga võime pakkuda 5 erinevat moodust ajaveetmiseks.
Söö kommi
Tee jumping-jacki võistlus (tead küll, see hüppamine harki-kokku, käed tööle, üks kaks kolm neli). Plaksuga, on teistel ka põnevam (tervitused Sawsackile ja Laurile, Anneli võitis, aitäh)
Söö kõrsikuid
Joo halba kohvi, isegi kui piima pole
Joo halba kohvi isegi kui sa ei taha
Avasta, et kohvimasin teeb ka cappuccinot (hint-hint, piimaga kohv)
Mängi kaasvõistlejatega seltskonnamänge
Logista kaasvõistleja toodet (aitäh Veneerium ja halukaarik)
Lõpuks, kui asi juba hull on, tee tiimikaaslasega võistlus, kes SEB pastaka kiiremini tühjaks sirgeldab
Õnneks veetis Kadi aega asjalikumalt, ning sõlmis kasulikke tutvusi ja kontakte, et meie RR tootmine mõistlikumaks, kiiremaks ja kaasaegsemaks muuta.

Selgus ka uus ja avastamata teljetarvik- sipsik. Palkehitaja suust kuuled sa tõde (tervitused Logpickerile ja Tarmole). Lühikese vaimustuspuhangu ja selgitamise järel tuli välja, et tegu on süstikuga. Aga tõde ei jää kaugele- nagu Kadi ütles, tabav hellitusnimi süstikule: lõng peas ja sahmib edasi tagasi...

Vahepeale jäi sujuvalt ka meie kiire ja otsustav esitlus ja hunnikute viisi lolli nalja.
Kas see oli piisav, et viia meid edasi televiisori sisse ja uhke 7 sekka?…
Saate teada aprillis, kui keerate teleka õigel hetkel lahti ning vaatate Ajujahi uue hooaja esimest saadet. Ärge muretsege, meil on piisavalt sotsiaalmeediat, et teid selle hetke saabumisega kursis hoida.
Seniks – olge terved ja loovad ning visake aeg-ajalt pilk meie koduleheküljele. Tellige suga või paar.

Tiim RailReed

Telgitagused põnevused
Viskleme Ajujahi koolitajate turmtules

RailReedi telgitagustes toimub asju ja sünnib põnevusi.

Nädalavahetus möödus jälle tuisuses lumises päälinnas. Koolitusime Ajujahi uueks vooruks. Harjutasime esitlust, rookisime suurepärase juhendaja Gleb Maltsevi juhendamisel nii sisust kui vormist välja üleliigse, ja selle, mis alles jäi, mõtlesime ning töötasime põhjalikult läbi. Mida ja miks me teeme, kellele me seda teeme ja miks see kellelegi peaks korda minema. Why should i give a god damn f--k (tsitaadi lõpp) ?!. Nii oligi. Auditooriumi ees käis ringi erakordselt nägus mees, kes nõudis tiimide esitlusi kuulates erakordselt valjul häälel ja erakordse nunnu eesti aktsendiga Miks. Teda. Peaks. Huvitama?!!.. (khm tegelikult ta ütles kottima, aga Kadile ei meeldi see sõna, ja ma ei vaidle vastu).
Karm armastus. Ja väga hea avaliku esinemise koolitus. Muidugi võite enda humoriseerimiseks ette kujutada ruumitäit uniseid, natuke külmast ja talvisest pimedusest kõhetunud eestlasi, keda emotsionaalne (eiteagimisrahvusest, dr google vedas alt) ja valjuhäälne nõudlik härra oma tunnetest ja taustast rääkima üritab panna. Ja hommikune kohv polnud veel kohale jõudnud..

Pidasime vastu ja töötasime laupäeval uue vooru esitluse kallal, ning paar tundi kuulasime Christina Forsgardi (Netprofile PR looja, turunduskonsultant) lugusid sellest, kuidas olla KUUUUM (ehk Marketing and Public Relations for StartUps). Lõpuks, millalgi pärast kella 6 õhtul võtsime suuna Kadi ateljeesse, et seal kangastelje kõrval õllevalgel tööd edasi teha. Pühapäev oli puhas esitluste harjutamine ja karm 1o1 kriitika.

Oli kaks väga intensiivset ja töist päeva, ja kui ma olengi seda juba varem öelnud, siis nüüd me teame paremini.

Esmaspäev oli minul vähemalt nii sinine kui sinine, nagu traktoriga oleks üle sõidetud. Aga juba toibun ja muretsen, mida laupäeval selga panna. Hoidke meile pöialt!


Anneli


Raha: nii lähedal, nii kaugel.
Koolitusel pangahoones
Istun uhkes SEB peamaja klaaskarbis, imen pabertopsist kehva masinakohvi ja kuulan uinutavat juttu crowdsourcingust. Need kaks kommi, mille ma vaikust alistades endale sisse krabistasin, ei aidanud. Küll aga käib vilgas tootearendus paberil. Nii minul kui Kadil. Töötame toote ja tootesaaduse arendamise kallal. ... Möödas on järjekorde team Railreedi ajujahinädalavahetus. Sedapuhku (kas eesti keel pole mitte mahlakas ja mõnus, tõlgi seda mr Tõlkija ha-haa!) Tallinnas. Silmamunasidkülmutavas tuulises lumises päälinnas. Kohal olime mittetäielikus koosseisus Kadi, Marilyn, Juula ja mina. Saime targemaks USA turule sisenemise ja ülalnimetet crowdsourcingu osas, ning pühapäev oli reserveeritud brändi loomisele. 23-24 ootab meid uus koolitusnädalavahetus, mis on sissejuhatuseks 30ndal toimuvale uuele voorule, mil vaprast 30st jääb uhke 7. Üritan ahjukartulitega piiri pidada, sest käeulatuses on reaalne oht televiisoripurki sattuda. Päeva küsimus: kui Railreed oleks inimene, siis kes ja milline ta oleks? Kas naine v mees? Noor v vana? Uljas ja uhke v nooblilt nupukas?

Anneli

Saksamaal
Näituse avamisele galeriis Trofejas tuli ka Beate! Esimene inimene Saksamaal, kes ostis RailReedi


Suur rõõm! Nägin esimest tekstiili, mis kootud RailReediga väljaspool kodumaad. Innovatiivne kuduja Beate Stürmer näitas kahte kaasavõetud proovitükki. Beate on just selline inimene, kes sobib leiutiste saadikuks: ta usub sellesse, et jagades lähevad asjad paremaks. Temaga vestlemine andis mitu uut ideed.

 
tekst: Kadi, pildid: Marilyn
Nädalavahetus Tartus
Järjekordne Ajujahi nädalavahetus on seljataga. Väga intensiivne, väga tore ja silmi avav.


Sissejuhatavaks illustratsiooniks sobib oi kui rusikas-silmaauku koomusk, mille Marilyn leidis vanade ajalehtede hulgast, mida graafikute ateljees virnade viisi leidub.Laupäeval oligi väga bad-ass startupi seminar, kus käidi läbi ärimudeli erinevad elemendid iEngine metoodika ja Lean Startup põhimõtete abil. Päeva vedas eest Alar Kolk, Euroopa Innovatsiooniakadeemia asutaja ja juht (http://inacademy.eu/). Päev oli tõsiselt nauditav ja intensiivne. Meil on nii hea meel, et oli selline võimalus nõnda karismaatilise asjatundja koolitusel osaleda. Kadi ja Marilyn olid Berliini näituse asjaoludel laupäeval kahjuks puudu. Olid puudu ja neist tunti puudust. Meie aga võtsime atsakalt sõna, arutasime, esinesime ja saime paremaks, ning pärast jagasime/jagame oma teadmisi ka nendega (tiimi võlu, kas pole).

Töötasime paberil läbi oma toodet, klienti, visiooni-missiooni ja vajalikke tegevusi turundamisel.
Seda, et RailReedil kuduja on innovaatiline hobikuduja v tekstiilikunstnik, te ilmselt ju! Juba teadsite, aga kas te teadsite, et ta elab äärelinnas, teeb aeg-ajalt personaalnäituseid ja tellib eriala(aja)kirjandust ning suhtleb agaralt? Lisaks usun ma, et praeguseks hetkeks on tema kodu ehitud kollaste jõulutuledega ja toas on väike maitsekalt kaunistatud kuusk, heleda kattega tugitoolil ootab juba uus VÄVmagasinet ajakiri kuuma kohvi ja lugejat.
Meile tähendab see seda, et RailReed tuleb saada tekstiiliajakirjadesse (tehtud!) ja autoriteetsematesse tekstiiliblogidesse ja kasutajate käte vahele, et sõna leviks (juba alustatud). Mitte et see teile hetkel oluline oleks (ehkki sõna levitamine on alati teretulnud).

Õhtu jätkus meeleoluka Ajujahi jõulupeoga! Lõbus lõpp toredale päevale. Pildisüüdistused on kahjuks netiavarustest kadunud (või kadunud netiavarustesse).

Pühapäev jätkus unisemalt ja (omavahel öeldes igavamalt). St mängu tulid numbrid ja raamatupidamine. Kaevusime sügavamale ärimudeli finantspoolde. Eesti Äriinglite Assosatsiooni, Startup Wise Guys kiirendi, Civitta ja mitmete teiste ettevõtete asutaja ning ingelinvestor (nii palju sõnu, nii vähe arusaamist, onju. Meie poolt, alguses vähemalt) Riivo Anton rääkis hommikul raha kaasamisest ja tiimist.

Peale lõunat võttis alustava ettevõtte kulude-tulude ja toodete hinnastamise teemad luubi alla endine Eesti Ekspressi peatoimetaja ja Eesti Päevalehe vastutav väljaandja, Pärnu Konverentside ja ajakirja Director asutaja Aavo Kokk. Aavole meeldib enda kohta öelda lihtsalt, et ta on läbirääkija, ettevõtja ja kirjanik. Aavo toob näiteid elust enesest ning oskab nõnda teha numbritest ja nende taga olevast loogikast arusaamise oluliselt lihtsamaks. Kohe näha, et filoloog. Ma olen raamatupidamisest üht-koma teist oma elu jooksul kuulnud ja lugenud (ja natuke vähem aru saanud), aga keegi pole kunagi rääkinud raamatupidamise algusest ja esimesest raamatupidamississekandest. Mina, kui poolelijäänud filoloogiharidusega ja muidu sõnu armastav inimene tundsin kohest hingesugulust (ja nüüd kõik vaatavad hindavalt üle mu õigekirja ja grammatika. Sellest on päris mitu, suisa 10 aastat möödas, muide. Vana arm ei roosteta, aga tuhmub siiski).

Nõnda sammub Railreed hoogsalt edasi (nagu tema sõsar Stepping reed) ja koob muudkui oma uudset ja huvitavat mustrit edasi!

Hoiame oma lõimed pingul ja käed soal.

Tervitused

Anneli
Televisioonis
ETV hommikuprogrammis


Käsime Ajujahi reklaami tõttu Terevisioonis. Kõigepealt oli kohvi ja puuderdamine. Marilyniga tegeles ilmselt kogenum töötaja, kuulsin kuidas kõrvaltoolis käis sundimatu vestlus: kas te koolutate ripsmeid, mida te tavaliselt kasutate. Mulle pandi lakki ka pähe, et mul juuksed hirmust püsti ei tõuseks. Kui me üksteisele otsa vaatasime, siis oli naljakas: teletuled nõuavad roosasid huuli ja paksu meigikihti näol. Saatejuhid läksid saadet tegema, puuderdamistuppa tuli mees, kes osutus bassimeheks. Kasutasin juhust, et küsida, millised on bassikeeled ja et kas neid saaks soapiidena kasutada. Näitasime muusikule suga ja rääkisime kuidas kududes saab mustreid muuta. Vestluspartner pakkus, et Silver Sepp saaks kindlasti RailReedi ka pillina kasutada.  Kui tuppa tuli bändikaaslane, siis bassimees ütles: Näe, kuduja saab sellega teha mustreid REAALAJAS. Nüüd on meil siis juba mitu loosungit: Müüme soa BEETAVERSIOONI (selle termini pakkus Matis ekspordikoolituselt, kui seletasin, et soa tootearendus veel käib).
Suga nägi žüriid
RailReed žürii ees. Anneli muljed Ajujahi pingelisest päevast.28. oli Ajujahi teine voor, mis eraldab terad sõkaldest ja 100st saab 30. Esitlusele läks pool tiimist: leiutaja-innovaator Kadi, tootearendaja-tõsiseltvõetavusefaktor Tõnis ja sõnasepast rõivadisainer Anneli (kes esitlusel küll ainult naeratas ja niisama ilus oli). Teine pool tiimist oli mõtetes moraalseks toeks.

See oli pikk päev täis adrenaliini, harjutamist, nalja naeru ja leiutamist.
Saime korralduse kohal olla kella 13:00, ja mitte hilineda. Eeskujulikud nagu me oleme, saime juba hommikupoolikul kokku, et veel harjutada, harjutada ja mis see Lenin ütleski, õppida. Noo ja kohvi juua, muidugi. Kohale läksime ka tubli närveldamisajavaruga, ja mis selgus – et aeg meie etteasteks on alles pisut enne nelja. Õnneks oli meeleolu ülev ja seltskond (ka kaasvõitlejate näol) tore, niiet aeg läks ruttu. Vahepeal saime kaamera ees itsitada ja endast 10sekundilise tutvustuse teha, ja ühtäkki seisimegi ukse taga, numbrid rinnas, ja kuulasime mis teibijoone taga kuidas seisma peame.
Au ja kiitus Kadile, kes esitlemise turmtule enda peale võttis,. Algselt oli Kadil plaanis, et me kõik võtame sõna, õnneks suutsime teda ümber veenda, ja pääsesime lihtsamalt. Kadi tõi kastanid tulest, ja lõpusõnana saime žüriilt kommentaari, et kui see kõik, mis rääkisime tõele vastab, oli tegu eilse päeva kõige innovaatilisema ideega!

Hip hip hurraa!

Innovaatilisus ON võimalik ka kõige traditsioonilisemas valdkonnas! 

Teise vooru tulemused tehakse avalikuks täna kell 16:30

Me oleme põnevil!

Seniks kuniks ja niikuinii ei jää me loorberitele istuma, tootearendustiim tegeleb hoolsalt ja hoogsalt tehnilise poole täiustamisega, ja mina sirgeldan ning plaanin esimesi tooteid, millega silmi saaks nuumata.

Tervitustega
Anneli


(Foto: Ajujahi FB lehelt)


Ajujahi treeningpäev
RailReedi tiim käis koolitusel. Anneli Arro jagab mõtteid.
Kell on palju, aga ei saa rahu, veri vemmeldab umbes 3 üleliigsest kohvist ja hasardist. Käisime täna tiimiga Tallinnas Ajujahi pitchingu koolitusel. Eesti keeles on tegu esitlusega, ma ei teagi miks pitching nii populaarseks sõnaks saanud on. Kõlab jõulisemalt vist. Nagu peksmine või poks või muidu millegi asjaliku ja agressiivse tegemine. Pitch on 3 minutit, mille jooksul sa pead oma idee/toote/teenuse (võimalikele investoritele) maha müüma. Tähtis on hoida fookust, esitada peamised faktid, olla arusaadav ja konkreetne. Ja muidugi huvitav. Ilmselgelt kõik, milles meie tiim tugev on.
Lisaks soovitati mõelda, kas esitlus läbib ``vanaema testi`` ehk - kas vanaema saab aru, millest sa räägid. Selle üle meie muidugi rõõmustasime. Kui üldse keegi, siis vanaemad ikka saavad aru, millest jutt, kui lauses on suga, kangasteljed ja lõimed. Äpiarendajad ilmselt on pigis.
Uus voor on 28ndal novembril, mil 100st ideest pääseb edasi 30.
Päev oli tihe ja huvitav, saime omakeskis mõelda ning gruppides esitlusi harjutada. Kuulsime teiste ideid ja saime enda oma kõvasti välja öeda (mille järel sigines ruumi veidi aega kestev vaikus). Lisaks selgus, et Kadi väide, et ta oli ainuke, kellel polnud äppi (või et ta oli kõige vanem), oli enneaegne, ega põhinenud faktidel.
Pärast päeva lõppu käisime Kadi ateljees. Kohas, kus toimub asju. Ja kus on. Asju. Ja terminaator-kangastelg. See on üks ägedamaid tootearendusi, mis ma viimasel ajal näinud olen (lisaks railreedile, muidugi). Ma ei hakka pikemalt seletama, aga võite ette kujutada, kui kangasteljed ja terminaator saaksid lapse. Ja see laps oleks Kadi ateljees (ja kuulaks sõna).
Ootame põnevusega juba uut vooru 28ndal novembril, kus 100st ideest nopitakse välja 30. Minul on küll vererõhk laes.
Hoidke pöialt!
Tervitustega
Anneli
Artikkel Soome ajakirjas
Soome tekstiiliõpetajate ajakirjas ilmus lugu
Tekstiilivalla mõjutajad Päivi Fernström ja Päikki Priha käisid mul ateljees külas. Sellest sündis artikkel ajakirja Tekstiiliopettaja 4/2015. Lugu kannab nime Kangakudumisse uusi ideid ja kirjeldab tõetruult RailReedi leiutusprotsessi.
Foto autor Raija Jokinen.
Leiutaja
Mike Friton arendab jalatseid, see, kuidas ta lahendusteni jõuab, on ülilahe.
Vimeos on film sellest, kuidas lahendused sünnivad erinevate valdkondade kokkupuutepunktidest. Väga inspireeriv – kuidas kasutajakogemus kohtub eelarvamustevabade lahendusvariantidega, mis leitakse tänu sellele, et autor julgeb otsida ja katsetada käsitöötehnikatega.


The Innovator from Cineastas on Vimeo.

Meie meeskond
11.11 kell 11 algas Ajujahi RailReedi tiimi maailma esimene kohtumine Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonnas.Kutsusin tiimi Juula, kes on juba kudunud RailReediga kummastav-kauneid jaapanlikke tekstiile, mille pilte ka siinsel kodulehel näeb. Anneli panus tiimi hakkab olema imelike kujuga kangaste tõlkimine kantavaks rõivaesemeks ja lugude jutustamine. Siim on insener, kes suudab kõneleda viisil, et kõik aru saavad ja aidata nii, et abi on kerge vastu võtta. Tõnis on kiirreageerija, kes haarab probleemide olemuse lennult ja suudab tulistada teostatavaid lahendusi. Marilyn on videokunstnik ja graafik, kes hoiab meisterlikult fookust teravana, ja süsteeme hallatavana kui leiutaja Kadi triivib oma leiutajamõtetesse.
21. novembril osaleme Ajujahi pitchimis-koolitusel: kuidas esinemisminutisse mahutada piisavalt tähendust ja emotsiooni, et meelde jääda.

RailReed Mardilaadal

Tänavusel Mardilaadal said soovijad proovida RailReediga kudumist.

Mardilaadal Saku Suurhallis sai RailReediga  kududa oü Kangaspuu boksis Veinika Västriku juhendamisel. Suga oli kinnitatud Toika kangastelgedele. Kudujad kasutasid julgelt soa võimalusi. RailReediga saab lõimegruppe kudumise käigus isegi pöörata ja palmitseda.

RailReed Ajujahil

RailReed pääses Ajujahi pitchimisel 100 parima hulka!

Leiutaja Kadi esitles hinge- ja häälevärinaga oma leiutist Garage 48 üritusel. 3 minutit toote esitlemiseks kulus nõiaväel metsiku kiirusega. Kui žürii oli otsuse langetanud, siis oli RailReed lunastanud pääsu 100 parima Ajujahi idee hulka, võistlus jätkub.


EST